Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej olejów roślinnych (rafinowanych i tłoczonych na zimno), którą objęto 54 podmioty (37 sklepów i 17 producentów).
Cechy organoleptyczne
W zakresie cech organoleptycznych sprawdzono 16 partii. Nie stwierdzono nieprawidłowości.
Badania laboratoryjne
Parametry fizykochemiczne skontrolowano w 51 partiach, z czego 4 zakwestionowano (7,8%).
Wykryte nieprawidłowości dotyczyły zaniżonej zawartości kwasów tłuszczowych w stosunku do informacji w wartości odżywczej oraz niezgodnej z deklaracją producenta liczby nadtlenkowej i zawartości kwasów tłuszczowych.
Oznakowanie
Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 99 partii, z czego w 14 stwierdzono nieprawidłowości (14,1%). Dotyczyły one m.in.:
- braku informacji o szczególnych warunkach użycia, tj. „używać wyłącznie na zimno” w przypadku oleju lnianego tłoczonego na zimno,
- podania informacji „… produkt z Warmii” wraz z grafiką przedstawiającą Polskę i zaznaczonym na niej punktem na Warmii (sugerującymi, że zarówno produkcja oleju, jak i uprawa surowca odbyła się na terenie Warmii), podczas gdy stosowany rzepak został zakupiony w innej części Polski,
- stosowania oznakowania „wolne od GMO” niezgodnego z obowiązującymi przepisami,
- użycia zbyt małej czcionki w oznakowaniu ilości nominalnej i wartości odżywczej,
- podawania niezgodnie z przepisami informacji o wartości odżywczej, warunkach przechowywania i dacie minimalnej trwałości.
https://www.gov.pl/web/ijhars/jakosc-handlowa-olejow-roslinnych-w-2022-r